Utställningar 1923-1929

1923.05.08 - 1929.12.31

1923

Nordisk konst, 8 maj – 15 oktober
Jubileumsutställningen.

Karl Nordström, 3 november – december
Minnesutställning.

Julutställning, december

1924

Axel Lindman, januari-februari
Måleri

Fransk grafik från1800-talet, senare delen av mars – början av april
I samarbete med Association Francaise d’Expansion et d’Echanges artistique

Humoristernas salong, maj
Skämtteckningar

Svensk arkitektur, senare hälften av september- början av oktober
Ritningar fotografier och modeller. Anordnad av Tekniska samfundets i Göteborg avdelning för husbyggnadskonst.

Oscar Hullgren, 18 – 31 oktober
Oljemåleri

John Sten, november
Minnesutställning

Allmän utställning av svenska konstnärers, spec. göteborgares, arbeten, december

1925

Isaac Grünewald, januari
Måleri

Jonas Åkesson, februari
Måleri

Fri Konst, 7 mars – ?
Samlingsutställning med målningar och kompositioner för teatern av konstnärerna Carl Alexanderson, Martin Emond, Sven X:et Erixon,Sven Hempel, Paul Kallström, Rudolf Persson. Läs mer

Modern skandinavisk konst, april
Ur Conrad Pineus samling

Målarskolans (Valand) elevutställning, första veckan i maj

Ferdinand Boberg, maj
Kolteckningar av västsvensk arkitektur.

Orientaliska mattor, september
Konsthallen uthyrd till A-B Ferd Lundquist & Co

Humoristernas salong, första veckorna av oktober
Skämtteckningar

J.A.G Acke, senare delen av oktober och början av november
Minnesutställning

Johan Ericson, senare delen av november och början av december
Minnesutställning

Allmän utställning av svenska konstnärers, spec. göteborgares, arbeten, december

1926

Emil Zoir, 17 januari – 31 januari
Oljemålningar och etsningar

Människan, 6 – 28 februari
Konsthallen uthyrd till Svenska Röda Korsets Göteborgsavdelning

Carl Wilhelmson, 9 mars – 5 april
Måleri

Kristian Lundstedt & Frithiof Tobieson, 8-18 april
Måleri och teckning.

Utan Titel, 20 april – 2 maj
Arvid Jorm, Gustaf Carlström, Nils Adolf Wedel, Tove Friis, Bror Hjort, Albin Ferneman
Målningar, teckningar och skulptur.

Målarskolans (Valand) elevutställning, andra veckan i maj

Optimisterna, 15 maj – 12 juni
Evald Dahlskog, Bertil Damm, Mollie Faustman, Carl Gunne, Bror Hjort, Hadar Jönzén, Johan Lundqvist, Bertel Nordström, Edvin Ollers, Ninnan Santesson, Emil Johanson-Thor, Frans Timén, Rolf Trolle, Greta Knutson-Tzara, Edvard Wallenqvist, Martin Åberg.
Målningar, teckningar, grafik och skulptur.

Fransk monumentalkonst från medeltiden, 23 september – 13 oktober
Utställningen bestod av fotografier och gipsavgjutningar.

Carl Ryd, 16 – 31oktober
Målningar

Den Kongelige Porcelainsfabriks, 12 – 28 november
Københavns Fajancefbriks og Holmegaards Glasværk Frambringelser (i samarbete med Röhsska muséet)
Porslin, stengods, glas, fajans och teckningar.

Carl Andersson, Arne Cassel, Carsten Erikson Hvistendahl, Wilhelm Törnkvist, 4 – 30 december
Målningar och teckningar.

1927

Joachim Skovgaard, 8 – 23 januari
Skisser till väggmålningar i Lunds domkyrka

Kristen Holbö, 25 januari – 14 februari
Målningar

Ivar Arosenius, 19 februari – 13 mars
Minnesutställning med målningar och teckningar

Rumsinteriörer, 20 – 27 mars
Konsthallen uthyrd till C. G. Hallbergs Guldsmedsaktiebolag och A.B Ferd. Lundquist & Co. för en utställning av rumsinteriörer, armaturer och dukade bord.

Ung Pariserkonst, 6 – 24 april
Yves Alix, Maurice Asselin, Louis Valdo-Barbey, Georges Barat-Levraux, Joseph Bernard, Bissière, Marie Blanchard, Pierre Bompard, Pierre Bonnard, Bosshard, Antoine Bourdélle, Jean Boussingault, George Braque, George Capon, Ivan Cerf, Céria, Chagall, Clara, Conrad-Kickert, Daragnès, Georges Darel, Robert Delaunay, André Derain, Charles Despiau, Kees van dongen, Geroge Dufrenoy, Charles Dufresne, Raoul Dufy, andré Dunoyer de Segonzac, René Durey, F. Z. Ebèrl, Jean Feutrier, André Favory, Adolphe Feder, Jules Flandrin, Tsuguharu Foujita, Othon Friesz, Pablo Gargallo, W. Gimmi, Marcel Gimond, Pierre Girieud, Edouard Goerg, Auguste Guénot, Pierre Hodé, Charles Jacquemot, Moise Kisling, Charles Kvapil, Jean Emile Laboureur, Pierre Ladureau, Pierre, Laprade, Marie Laurencin, Fernand Léger, Sophia Lewitzka, Leopold Lévy, André Lhote, Maillol, Lucien Mainssieux, Jean Marchand, Albert Marque, Albert Marquet, Jacqueline Marval, Henri Matisse, Jaques Mauny, Jean Metzinger, Luc-Albert Moreau, Anders Osterlind, Chana Orloff, Jules Pascin, Picasso, Jean Pié, Francois Pompon, Henry Portal, Valentine Prax, Georges Rouault, Olga Sacharoff, Maurice Savreux, Francis Smith, Soutine, Tobeen, Maurice Utrillo, Henri Vergé-Sarrat, Antoine Villard, Vlaminck, Vuillard, Henri de Waroquier, Ossip Zadkine & Jules Emile Zingg.

Barnteckningar, 28 april – 4 maj
Anornad av Göteborgs Teckningsläraresällskap

Målarskolans (Valand) elevutställning, 5 – 11 maj

Isaac Grünewald, 12 – 26 maj
Teaterskisser

Sandro Malmquist, 28 maj – 6 juni
Teaterskisser

Uppsalagruppen, 15 september – 2 oktober
Johan Broberg, Robert Högfeldt, Maj Jerndahl, Natan Johansson, Per Månsson, Bernh. Oscarsson, Gunnar Ruda, Nils Tydén, Edgar Wallin, Ellis Wallin, Karl Örbo.
Måleri och grafik

Modern Svensk Konst, 8 – 30 oktober
Anordnad av Svensk-Franska konstgalleriet, direktör Gösta Olson med konstnärerna Lars Boëthius, Gideon Börje, Nils Dardel, Carl Eldh, Sven Erixson, Eric Hallström, Einar Jolin, Kurt Jungstedt, Carl Kylberg, Sigurd Möller, Axel Nilsson, Vera Nilsson, Torsten Palm, Patrik Reutersvärd, Fritiof Schüldt Otte Sköld, gunnar Svensson.

Gustaf & Maja Fjæstad, Ture Ander, 12 – 30 november
Målningar, träsnitt, gobeliner och violiner

Julutställning, 7 – 31 december
Målningar, akvareller och grafik.

1928

Acke Hallgren, Svante Kede, Gösta Nordblad, 9 – 28 januari
Målningar & teckningar,

AB Konstverk, 4 – 28 februari
Richard Berg, Prins Eugen, Christian Eriksson, Carl F. Eldh, Elias Erdtman, Gösta von Hennigs, Ernst Josephson, Nils Kreuger, Yngve Sixten Lundblom, Karl Nordström, Carl Wilhelmson, Hugo Zuhr

Optimisterna, 3 mar – 1 april
Ewald Dahlskog, Mollie Faustman, Carl Gunne, Anders jönsson, Johan Lundqvist, Bertel Nordström, Edvin Ollers, Ninnan Santesson, Emil Johansson-Thor, Frans Timén, Rolf Trolle, Greta Knutson-Tzara, Edvard Wallenqvist, Martin Åberg, Olof Ågren.

Utan titel, 7 – 29 april
Måleri av Ragnar Hallberg, Aina Marmén, Kristian Lundstedt, Carl Ryd, Folke Öström

Tor Bjurström, 2 – 17 maj
Måleri och grafik

Georg Pauli, 19 maj – 3 juni
Målningar och teckning

Utan titel, 3 – 17 oktober
Gulli Lindström, Martin Lindström, David Tägtström, Donald William-Olson, Josef Öberg
Målningar, teckningar och textilier

Utan titel, 20 oktober – 4 november
Gösta Adrian-Nilsson, Christian Berg, Otto Carlsund, Erik Olson
Målningar, teckningar och skulptur

Ungersk konst, 8 november – 2 december
Målningar & grafik

Julutställningen, 8 – 30 december
Målningar, akvareller 6 grafik.

1929

Henri Le Fauconnier, 9 – 27 januari
Målningar & teckningar

Modern Rysk Konst, 7 – 20 februari
A. Archipow, N. Bogdanow-Bjelski, C. Corovin, A. Korowin, S. Schukowski, V. Levi, Ilja Repin, Lurja Repin, A. Stepanow, S. Vinogradow & I. Vinogradof.
Målningar och teckningar

Carl Wilhelmson, 21 februari – 13 mars
Minnesutställning med målningar och akvareller anordnad av Göteborgs Konstmuseum och Kungl. Akademien för De Fria Konsterna.

Arkitekterna Carl Johan Forsberg och Hjalmar Molin, 16 – 31 mars
Akvareller och etsningar

10 Svenska Akvarellister, 6 – 28 april
Ossian Elgström, Robert Högfeldt, Knut Janson, Erik Jerken, Carl Luthander, Åke Nothberg, Louis Sparre, Henning Ståhlberg, Josef Öberg, Karl Örbo.

Svensk konst, 11 maj – 3 juni
Anordnad av Svensk-Franska konstgalleriet. Carl J Alexandersson, Lars Boëthius, Ture Dahlö, Nils Dardel, Sven Erixson, Mollie Faustman, Eric Hallström, Sven Hempel, J. Heurlin, Maj Jerndahl, Einar Jolin, Hilding Linnqvist, Sigurd Möller, Axel Nilsson, Torsten Palm, Rudolf Persson, Siri Rathsman, Partik Reuterswärd, Folke Ricklund, Fritiof Schüldt, Birger Simonsson, Otte Sköld, Ingrid Strandberg, Gunnar Svenson, Nils Tydén, Edvard Wallenqvist, Jürgen Wrangel.

Birger Simonsson, 21 september – 12 oktober
Målningar, teckningar och litografier

Internationella Fotografiutställningen, 15 oktober – 3 november
Anordnad av Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning

Grafiska Sällskapet, 6 – 17 november
Ett 40-tal konstnärer

Grønningen, 22 november – 9 december
Hans Bendix, P. Rostrup-Böyesen, Adam Fischer, Ernst Goldschmidt, Axel P. Jensen, Carl Jensen, Herluf Jensenius, Albert Naur, Olaf Rude, William Scharff, Sigurd Swane, Jens Söndergaard.
Målningar, teckningar & akvareller

Julutställningen, 14-31 december
Måleri och skulptur