Utställningar 1930-1939

1930.01.02 - 1939.12.31

1930

Gustaf Carlström, Carsten Hvistendahl, Arvid Jorm, 4 – 26 januari
Målningar, akvareller och teckningar

Halmstadgruppen, 31 januari – 16 februari
Sven Jonson, Valdemar Lorentzon, Stellan Mörner, Axel Olson, Erik Olson, Esaias Thorén.  Målningar, akvareller och skulpturer.

Per Ekström & Greta Fahlcrantz-Lindberg, 21 februari – 9 mars
Målningar, akvareller, teckningar och skulptur

Svensk och fransk konst, 15 mars – 15 april
Anordnad av Svensk-Franska Konstgalleriet med ett 40-tal konstnärer bl.a Amelin, Dardel, Josephson, Gauguin, Corot, Millet, Renoir, Grate, Rodin.
Målningar och skulpturer.

Utan titel, 25 april – 11 maj
Stojan Aralica, Albert Krüger, Bernhard Neuman, Karl Enock Ohlsson.
Målningar, akvareller och teckningar

Lennart Blomquist, Carl Frisendahl, Hadar Jönzén, 16 maj – 1 juni
Målningar, akvareller, teckningar och skulpturer

Utan titel, 19 september – 5 oktober
Minnesutställningar över Carl Meurling och Otto Mattsson tillsammans med Joël Mila, Nils Nilsson, Fritiof Swensson, Arvid Källström.
Målningar, akvareller, teckningar och skulpturer

Einar Palme, 10 – 26 oktober
Målningar och teckningar

Hjalmar Eldh, Kristian Lundstedt, Folke Öström, 31 oktober – 16 november.
Målningar och teckningar

10 Unga Norska Målare, 21 november – 7 december
Reidar Aulie, Harald Dal, Eyolf Nagell Erchsen, Karl Høgberg, Torbjørn Lie-Jørgensen, Willi Midelfart, Ole Mähle, Per Rom, Sören steen-Johnsen & Arne Wang.
Målningar och teckningar

Julutställning, 12 – 29 december
Målningar, akvareller, teckningar & etsningar.

1931

Modern fransk konst, 6 – 20 januari
Konstnärer från den skandinaviska målarskolan Maison Watteau i Paris. Edmond Ceria, Charles Dufresne, Othon Friesz, Edmond Kayser, Leopold Levy, Henry de Waroquier, Paul Cornet, Louis Dejean, Charles Despiau.
Målningar, akvareller, gouacher, teckningar och skulptur.

Utan titel, 31 januari – 8 februari
Thyra Appelberg, Eda Douscha, Ingegerd Beskow, Mollie Faustmann, Siri Magnus Lagercrantz, Hilda Heyman, Ninnan Santesson, Elvi Tondén, Bertha Wilhelmson.
Målningar, akvareller, miniatyrer och skulpturer.

Agnes Cleve-Jonand, Jon And, Gösta Chatham, 12 februari – 1 mars
Målningar, akvareller, teckningar och litografier.

Tor Bjurström, 5 – 22 mars
Målningar, akvareller, teckningar och litografier

Henrik Sörensen, 25 mars – 12 april
Målningar, akvareller och litografier

Svensk konst, 15 april – 3 maj
Anordnad av Svensk -Franska Konstgalleriet. Albin Amelin, Ture Dahlö, Nils Dardel, Sven Erixson, Leander Engström, Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Bror Hjorth, Einar Jolin, Carl Kylberg, Hilding Linnqvist, Axel Nilsson, Mils Nilsson, Vera Nilsson, Karl Nordström, Torsten palm, Patrik Reutersvärd, Frithiof Schüldt, Birger Simonsson, Otte Sköld, Gunnar Svenson.
Målningar, akvareller, gouacher, teckningar och skulptur

Helmer Osslund, 13 – 31 maj
Målningar

Utan titel, 12 september – 4 oktober
Bernhard Anderson, Evald Björnberg, Thor Fagerkvist, Gunhild Fryklund, Paul Grundmark, Ragnar Sandberg, Helge Zandén
Målningar, grafik och skulptur

Erik Jerken, 9 – 26 oktober
Målningar, akvareller och teckningar

Ung Hamburgerkonst, 31 oktober – 15 november
Karl Ballmer, Alma del Banco, Eduard Bargheer, Fritz Flinte, Willem Grimm, Arvid Gutschow, Richard Haizmann, Erich Hartmann, Ivo Hauptmann, Eduard Hopf, Arthur Jllies, Hella Jacobs, Paul Kayser, Karl Kluth, Fritz Kronenberg, Kurt Löwengard, Emil Maetzel, Dorothea Maetzel-Johannsen,  De Monda, E. Misztrik, Rolf Nesch, Karl Opfermann, Otto Rodewald, Hans Ruwoldt, Friedrich Schaper, Ernst Scheel, Naum Slutzky, Heinrich Stegemann, Willi Titze, Albert Woebcke, Gretchen Wohlwill, Alfred Ehrhardt, Anita Rée. Utöver detta presenterade 16 fotografier, elevarbeten från Landeskunstschule, Hamburg.
Målningar, akvareller, grafik, skulptur, smycken och fotografier

Ewald Dahlskog, Edvin Ollers, Ellis Wallin, 20 november – 6 december
Målningar, gouacher och akvareller

Julutställning, 12 – 28 december
Målningar, akvareller, etsningar och träskulptur.

1932

Människan och Livet, 1 januari – 7 februari
Konsthallen uthyrd till utställning av Röda Korset

Erik Detthow, Gunnar Person 13 – 28 februari
Målningar, tempera och teckningar

Konstföreningen AURA , 5 – 20 mars
Richard Björklund, Martin Emond, Tor Otto Fredlin, Figge Holmgren, Agda Holst, Albert Krüger, Karl Enock Ohlsson, Anders Olson, Jules Schyl, Nils Wedel, Gustav Malmström, Gerhard Wihlborg.
Målningar, akvareller och skulptur

Sigfrid Ullman & Nanna Johansen-Ullman, 23 mars- 10 april
Målningar, teckningar & skulptur

Svensk konst, 16 april – 8 maj
Anordnad av Svensk – Franska Konstgalleriet.Albin Amelin, Olof Arborelius, Lars Boëthius, Gideon Börje, Ture Dahlö, Leander Engström, Sven Erixson, Prins Eugen, Carl Frisendahl, Isaac Grünewald, Eric Hallström, Sigrid Hjerthén, Karl Isakson, Maj Jerndahl, Kurt Jungstedt, Nils Kreuger, Bruno Liljefors, Hilding Linnqvist, Sigurd Möller, Nils Nilsson, Vera Nilsson, Karl Nordström, Torsten Palm, Arthur Percy, Siri Rathsman, Partik Reutersvärd, Folke Ricklund, Ingrid Rydbeck, Gösta Sandels, Fritiof Schüldt, Ingrid Strandberg, Gunnar Svensson, Nils Tydén, Carl Wilhelmson.
Målningar, gouacher, akvareller, pasteller och skulptur

Halmstadgruppen, 27 augusti – 12 september
Sven Jonson, waldemar Lorentzon, Stellan Mörner, Axel Olson, Erik Olson, Esias Thorén.
Målningar, gouacher, tempera och pasteller

Utan titel, 21 september – 2 oktober
Inga Englund-Kihlman, Ragnvald Magnusson, Karin Parrow, Inge Schiöler, Erling Ärlingsson, Målningar, akvareller och teckningar

Jean Heiberg, 7 – 23 oktober
Oljemålningar

Bertel Nordström & Gunnar Torhamn, 29 oktober – 14 november
Oljemålningar, akvareller, teckningar och kartonger

Utan titel, 18 november – 4 december
Gustaf Fjæstad, Maja Fjæstad, Bo Fjæstad, Amelie Fjæstad, Ture Ander.
Oljemåleri, träsnitt. träskulptur och vävnader

Julutställning, 9 – 31 december
Oljemåleri, akvareller, pasteller och skulptur.

1933

Koloristerna, 13 – 29 januari
John Christensen, Gitz-Johansen, Figge Holmgren, H. Kragh-Pedersen. Peder Larsen, Ivan Nilsson, Karl Enoch Ohlsson, Svend Thomsen, Emil Westman, Knud Nellemose, Hans Olsen. Oljemålningar, akvareller, träsnitt och skulptur

Ansgarius Börjesson, Ivan Ivarsson, Ragnar Sandberg, 3 – 19 februari
Oljemålningar och teckningar

Västsvenskt landskap, 24 februari – 12 mars
Folke Andréasson, Thyra Appelberg, Eda Douscha, M. Bjursten, Tor Bjurström, E. Björnberg, Alb. Eldh, Inga Englund, Johan Ericson, Anna Gardell-Ericson, Greta Falk-Simon, Ragnar Hallberg, A. Herbert, F. Hermelin, Carsten Hvistendahl, S. Jernmark, Arvid Jorm, David Larsson, Alf Lindberg, Birger Lindberg, Berndt Lindholm, k. Lundstedt, Aina Marmén, Johan Nilsson, Karl Nordström, Karin Parrow, F. Persson, G. Romdahl, Carl Ryd, Gösta Sandel, W. Sjölander, C, Svanberg, Fritiof Swensson, Sten Theodorson, Frans Timén, Sigfrid Ullman, I. Westfeldt-Eggertz, Carl Wilhelmson, Folke Öström, rolf Jonsson, Elvin Osterman.
Oljemåleri och akvarell.

Bo Beskow & Gustaf Carlström, 17 mars – 2 april
Oljemåleri och teckning

Svensk konst, 7 april – 3 maj
Anordnad av Svensk-Franska Konstgalleriet. Albin Amelin, Axel Anderson, Tor Bjuström, Arne Cassel, Ture Dahlö, sven Erixson, Hj. Grahn, Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Maj Jerndahl, Johan Johansson, Carl Kylberg, Axel Nilsson, Nils Nilsson, Karl Nordström, Rudolf Persson, Siri Rathsman, Partik Reutersvärd, Ingrid Rydbeck, Nils Tydén.
Oljemåleri, gouach, tempera och akvarell

Felix F:son Hatz, 2 – 18 september
Oljemåleri och grafik

Einar Sandberg & Knut Sandvik, 22 september – 8 oktober
Oljemåleri och akvarell

Birger Simonsson & Nils Sjögren, 13 oktober – 5 november
Oljemåleri och skulptur

Hilding Linnqvist, 10 november – 3 december
Kartong till Stadsbibliotekstapeten i Stockholm samt målningar 1930-1933, akvareller och teckningar

Julutställningen, 9 – 31 december
Oljemåleri, akvarell och träsnitt.

1934

Magnus Bjursten, Folke Persson, 19 januari – 4 februari

Vera Nilsson, 9 februari – 4 mars

Georg och Hanna Pauli, 9 mars – 3 april

Svensk och fransk konst, april
Anordnad av Svensk-Franska Konstgalleriet.

Knut Lundström, maj
Måleri & teckning

Målningar och Teckningar, september
Greta Larsson, Åke Dahlberg, Rudolf Flink, Sten Larsson, Alvar Lundin, Olle Pettersson

Greta Knutson-Tzara och Hugo Zuhr, 22 okt – 14 oktober
Måleri

Färg och Form, oktober
Albin Amelin, Gideon Börje, Sven Erixson, Hilding Linnquist m.fl.

Några danska målare, 10 november – 2 december
(Grönningen) Knud Agger, Axel P. Jense, Svend Johansen, Mogens Lorentzen, Vilhelm Lundtröm, Albert Naur, Olaf Rude, Sigurd Swane, Sikker Hansen, Arne Ungermann

Julutställning, 8 december – 6 januari

1935

Hjalmar Eldh, Kristian Lundstedt, Folke Öström, 12 januari – 3 februari

André Derain, Einar Jolin, 9 – 24 februari

Oscar Hullgren, 1 – 17 mars

4 Optimister, 21 mars – 7 april
Edvin Ollers, Reinhold von Rosen, Frans Timén, Ellis Wallin.

Nils Nilsson, 8 – 30 april
Anordnad av Svensk-Franska Konstgalleriet.

Charlotte Mannheimer, Agnes Heiberg, 4 – 26 maj
Minnesutställning.

Bernhard Neuman, Josef Öberg, 3 – 17 september

Norrlandsmåleri, 20 september – 6 oktober
Gösta Bohm, Marthe Bohm, Hugo Borgström, Per Englund, Ecke Hedberg, Martin Palm, Rudolf Persson, Folke Ricklund, Fritz Smedberg, Fritjof Strandberg, Nils Söderberg, Rolf Trolle, Manne Östlund. Anordnad av Gävleborgs Läns Konstförening.

Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald, Ivàn Grünewald, 10 oktober – 10 november

Sigurd Möller, 15 november – 4 december

Julutställning, 10 december – 6 januari

1936

Evald Björnberg, Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg, 11 januari – 5 februari

Carl Kylberg, 11 februari – 8 mars

Gösta Adrian-Nilsson, Halmstadgruppen och Christian Berg, 12 – 29 mars

Utan titel, 4 – 30 april
Karl Nordström, Göran Brunius, Alf Lindberg, Ingrid Rybeck, Knut Sjöstrand, Edward Wallenqvist, Erik Öhlin. Anordnad av Svensk-Franska konstgalleriet.

Arvid Fougstedt, 6 – 31 maj

Göteborgarnas sommarsalong, sommar
20 Göteborgskonstnärer.

Joronn Sitje, 4 -21 september

Utan titel, 25 september – 11 oktober
Ragnar Hallberg, Disa Jonasson, David Larsson, Aina Marmén, Carl Svanberg,

Färg och Form, 16 oktober – 8 november
16 svenska konstnärer.

Oscar Bergman, Olof Ågren, 13 – 30 november

Julutställning, 8 december – 3 januari

1937

Bo Beskow, Harald Lindberg, 9 – 24 januari

Fransk konst, 13 februari – 14 mars
Georg Braque, Pierre Bonnard, Marc Chagall, André Derain, Raoul Dufy, André Lhote, Aristide Maillol, Henri Matisse, August Renoir,  m.fl,

Stig Blomberg, Arne Cassel, Carsten Hvistendahl, 18 mars – 6 april

Jürgen Wrangel, 10 april – 2 maj

Handteckningsutställningen, 8 – 31 maj
J. A. G. Acke, Ivan Aguéli, Ester Almqvist, Albin Amelin, Oscar Andersson, Oscar Antonsson, Ivar Arosenius, Victor Axelsson, John Bauer, Yngve Berg, Richard Berg, Sigge Bergström, Magnus Bjursten, Tor Bjurström, Stig Blomberg, Stig Borglind, Bertil Bull Hedlund, Otto G. Carlsund, Arne Cassel, Gösta Chatham, Bertil Damm, Nils von Dardel, Siri Derkert, Carl Eldh, Albert Eldh, Ossian Elgström, Martin Emond, Albert Engström, Leander Engström, Sven Erixson, Eugen, Thor Fagerkvist, Mollie Faustman, Anders Forsberg, Einar Forseth, Edvard Forsström, Arvid Fougstedt, Axel Fridell, Hj. Grahn, Lennart Gram, Eric Grate, Isaac Grünewald, Adolf Hallman, Eric Hallström, Gösta von Hennings, Teodor Heurlin, Carl Hill, Sigrid Hjertén, Bror Hjorth, OIle Hjortzberg, Reinhold Holterman, Arthur Högstedt, Karl Isakson, Gustaf Isander, Ivan Ivarson, Knut Janson, Maj Jerndahl-Tydén, Emil Johanson-Thor, Johan Johansson, Ivar Johnsson, Einar Jolin, John jon-And, Ernst Josephson, Kurt Jungstedt, Arvid Knöppel, Nils Kreuger, Georg Lagerstedt, Carl Larsson, Bruno Liljefors, Hilding Linnqvist, Gustaf Ljunggren, Birger Lundquist, Ragnvald Magnusson, Aina Marmén, Alf Munthe, Nils Möllerberg, Axel Nilsson, Nils Nilsson, Vera Nilsson, William Nording, Karl Nordström, Herman Norrman, Hilding Nyman, Erik Olson, Torsten Palm, Georg Pauli, Hanna Pauli, Aili Pekonen, Arthur C:son Percy, Folke Persson, Carl Ryd, Olof Sager-Nelson, Ragnar Sandberg, Gösta Sandels, Eigil Schwab, Birger Simonsson, Axel Sjöberg, Otte Sköld, Knut Stangenberg, Ivar Starkenberg, Hjalmar Strååt, Gunnar Svenson, Frans Timén, Nils Tydén, David Tägtström, Axel Törneman, Edvard Wallenqvist, Carl Wilhelmson, Jurgen Wrangel, Anders Zorn, Hugo Zuhr, Martin Åberg, Stig Åberg, Josef Öberg.

Sommarutställning, 6 juli – 15 augusti
30 Göteborgskonstnärer. Folke Andreasson, Tord Baeckström, Magnus Bjursten, Ansgarius Börjesson, Hjalmar Eldh, Inga Englund-Kihlman, Rudolf flink, Ragnar Hallberg, Carsten Hvistendahl, Ivan Ivarsson, Sigge Jernmark, Disa Jonason, Arvid Jorm, David Larsson, Martin Larsson, Birger Lindberg, Ragnvald Magnusson, Aina Marmén, Sven Moëll, Torild Olsson, Torild Olsson, Torborg Ottosdotter, Karin Parrow, Folke Persson, Olle Peterson, Gunnar Romdahl, Ragnar Sandberg, Fritiof Swensson, Nanna Johansen-Ullman, Sigfrid Ullman, Erling Ärlingsson.
Oljemåleri, Pasteller, Skulptur.

Spansk nutidskonst, 4 – 19 september
G. Bernal, Maria Blanchard, Francisco Bores, Gustavo Cochet, Pere Creixams, Pere Daura, Francesc Domingo, Luis Fernandez, Pedro Flores, Joaquin Torres-Garcia, Josep Guasachs, Fernando Gerassi, Julio Gonzales, Roberto Gonsalez, Juan Gris, Mateo Hernandez, Manolo hugue, Joan Junyer, Celso Lagar, Marujo Mallo, Joaquim Mir, Joan Miro, Josep Obios, Manolo A. Ortiz, Gines Parra, Josep Perrin, Pablo Picasso, E. Bosch-Roger, Ismaël La Serna, Josep Togores Eduardo Vincente, Hernano Vines.
Oljemåleri, akvareller, etsningar, skulptur

Martin Emond, 26 september – 13 oktober
Oljemåleri

Gideon Börje, Albin Amelin, 16 oktober – 4 november
Oljemåleri, gouacher, teckningar

Einar Forseth, 7 – 30 november
Oljemåleri, tempera, gouacher, akvareller, teckningar

Julutställning, 9 december – 2 januari
Oljemåleri, teckning, skulptur

1938

Helge Linden, Erik Byström, Tor Hörlin, 6 – 24 januari

Stig Munthe-Sandberg, Lars Norrman 27 januari – 15 februari

Johannes Bjerg, Axel P. Jensen 18 februari – 8 mars

Karl Andersson, Nils Bringfelt, Ansgarius Börjesson, Victor Olsson, 12 mars – 3 april

Fransk konst + Hjalmar Gabrielsons samling, 10 – 24 april
Anordnad av Svensk -Franska Konstgalleriet tillsammans med Bernheims konstgalleri i Paris.
Skulptur: Paul Cornet och Francois Pompon. Måleri: Georges Braque, Edmond Cèria, Lucien Coutaud, André Derain, Vosvé Gabriaud, Juan Gris, Marcel Gromaire, Henri Hayden, Henri Lebasque, Fernand Léger, Jean Lurqat, Jean Metzinger, Pablo Picasso, Louis Survage och teckingar av Marcel Gromaire.
Hjalmar Gabrielsons samling. Måleri och skulptur: Braque, Pierre Bonnard, Mary Cassatt, Marc Chagall, Edgard Degas, André Derain, Paul Gauguin, Guys, Auclair-Gleizes, Gleizes, Fernand Leger, Henri Matisse, Chagall, Monticelli, Metzinger, Raffae’lli, Toulouse Lautrec, Maurice Utrillo, Vlamink. Teckningar och litografier: Derain, Henri Matisse, Picasso, Vlaminck, Villette.

Färg och Form, 27 april – 27 maj
Albin Amelin, Victor Axelson, Gideon Börje, Arne Cassel, Ture Dahlö, Martin Emond, Sven Erixson, Lars Florén, Hjalmar Grahn, Eric Hallström, Tore Kumlien, Axel Nilsson, William Nording, Patrik Reuterswärd, Gunnar Svensson & Hugo Zuhr.

Sommarutställning, 2 juli – 14 aug
21 Göteborgskonstnärer.

Manfred Flyckt, Arvid Jorm, Roland Kempe, Einar Palm, 6 – 18 september

Nils Dardel, uppgift saknas
Annordnad i samarbete med Svensk -Franska Konstgalleriet.

Matisse, Picasso, Braque, Laurens, uppgift saknas

Nutida norskt måleri, 12 november – 5 december

Julutställning, 10 december – 2 januari

1939

Anna Berg, Torsten Jovinge, Renato Lucchetti, 7 – 22 januari

Nio Independenter, 28 januari – 12 februari
Donald William-Olsson, Molli Faustman, Märta Afzelius, Arne Cassel, Bertil Damm, Sigurd Möller, Ingrid Rydbeck, Rolf Trolle & Thor Fagerkvist

Pierre Bonnard, 16 februari – 6 mars
69 målningar, varav 13 var till salu

Birger Simonsson, 10 – 28 mars
Minnesutställning

Kurt Jungstedt, 1 – 19 april

Färg och Form, 26 april – 24 maj
Bl.a A. Amelin. Gideon Börje, Erik Hallström, Bror Hjorth

Sommarutställning, 8 – 30 juli
Bl.a Alf Lindberg, Rudolf Flink, Knut Irwe, Aina Marmén

Torsten Billman, Edvin Ollers, Egil Schwab, Ellis Wallin, 24 september – 8 oktober

Tor Bjurström, 15 – 31 oktober

Einar Jolin, 4 – 19 november

Helmer Osslund, 22 november – 10 december
Minnesutställning

Julutställning, uppgift saknas
Läs mer om denna utställning i Historiken