Utställningar 1940-1949

1940.01.01 - 1949.12.31

1940

Ivan Ivarson, 6 – 24 januari

Erik Waerenskiöld, 18 februari – 6 mars
akvarell, teckning, litografi

Marika af Ekström & Sixten Lundbom, 13 – 31 mars

Finska konstnärers utställning, 4 – 19 april
Till förmån för Finland

Sommarutställning, 9 – 30 juli

Tecknare i pressen, 7 – 22 september

Inge Schiöler, 26 september – 20 oktober
Retrospektiv

Skånska målare, 24 oktober – 11 november

Gustaf Carlström & Lasse Johnson, 15 november – 4 december

Decemberutställningen, 10 december – 4 januari

1941

Inga Englund-Kihlman, Kristian Lundstedt, Oscar Molitor, 9 – 26 januari

Carl Kylberg, 29 januari – 19 februari

Erik Byström, Tor Hörlin, Helge Lindén, 22 februari – 11 mars

De ungas salong, 16 mars – 6 april

Wäinö Aaltonen & Grafik av finska konstnärer, 8 – 20 april

Färg & Form, 26 april – 24 maj

Sommarutställning, 2 – 30 juli

Knut Janson, Carl Luthander, Karl Örbo, 6 – 24 september

Carl Gunne & Olof Ahlberg, 28 september – 13 oktober
Måleri av  Gunne och skulptur av Ahlberg.

Tora Vega Holmström & Emil Olson, 16 oktober – 2 november

Albin Amelin, Tore Dahlö, Bertil Bull-Hedlund, 8 – 27 november

Decemberutställningen, 7 – 30 december

1942

Signe Hvistendahl, Märta Taube, 6 – 25 januari

Svensk konst, 28 januari – 15 februari

Åke Göransson, 19 februari – 8 mars

Isaac Grünewald, 11 – 31 mars

Boråskonstnärer, 4 – 23 april

Sommarutställning, 1 juli – 9 augusti

Felix F:son Hatz, Gunnel Frieberg, 6 – 23 september

Bo Beskow, Mollie Faustman, 26 september – 11 oktober

Halmstadgruppen, 15 oktober – 1 november

Harald Lindberg, Jöran Salmson, Simon Sörman, 5 – 24 november

Decemberutställningen, 5 – 30 december

1943

Simone de Dardel, Dagmar Lodén, Britta Nehrman, Brita Nordenfeldt, 6 – 25 januari

Mary Sundström-Cederkrantz, Karin Parrow, Alice Wedel, Nils Wedel, 28 januari – 14 februari

Eric Hallström, Nils Tydén, 18 februari – 7 mars

Nils Fredricsson, Maj Jerndahl, 11 – 28 mars

Tor Bjurström, 3 – 18 april

Färg och Form, 1 – 25 maj

Föreningen för nutida konst – Nordiskt, 2 juli – 27 augusti

Einar Forseth, 12 – 30 september

12 Göteborgskonstnärer, 5 – 20 oktober

Carsten Hvistendahl, Knut Irwe, 23 oktober – 7 november

Skånska målare, 10 – 28 november

Decemberutställningen, 7 – 29 december

1944

Dick Beer, 6 – 24 januari
Minnesutställning

Alf Lindberg, Per Lindekrantz, Alvar Lundin, 28 januari – 13 februari

Ung svensk konst, 16 februari – 5 mars

Esther Gehlin, Hugo Gehlin, 10 – 26 mars

Hilding Linnqvist, 30 mars- 23 april

Färg och Form, 1 – 26 maj

Sommarutställning, 5 juli – 14 augusti

Sigrid Fridman, Aina Erikson, 10 – 25 september

Einar Jolin, 30 september – 15 oktober

Siri Derkert, 19 oktober- 9 november

Karl Andersson, Ture Dahlö, Sven Deurell, 12 – 27 november

Decemberutställningen, 9 – 30 december

1945

John Jon-And, 5 – 22 januari
Minnesutställning med oljemålningar, teaterskisser, teckningar, litografier och affischer

Ragnvald Magnusson, Olle Pettersson, 26 januari – 11 februari
Oljemålningar

Børge Hovedskou, Pe Pi Hovedskou, Jörgen Andersen-Nærum, Birgit Krag Möller, Henrik Finne, Gunnar Lybeck, 14 februari – 4 mars
Oljemålningar, grafik, teckningar, bonader, skulptur

Karl-Göte Anderson, Tord Bæckström, Harald Salberg, Ivar Ålenius-Björk, 8 – 25 mars
Oljemålningar, grafik, skulptur

Kalle Hedberg, 29 mars – 30 april

Unga Svenska Tecknare 1945, 14 juli – 10 augusti
Anordnad av Göteborgs konstmuseum

Skolungdomens teckningstävlan 1945, 18 augusti – 10 september
Anordnad av Göteborgs konstmuseum. Akvareller och färgkritsteckningar.

Hans Larsson, Bertil Landelius, 16 – 30 september
Oljemålningar, akvareller, pasteller

Färg och Form, 4 oktober – 1 november

Eric Grate, Hugo Zuhr, 6 – 27 november

Decemberutställningen, 8 – 30 december

1946

Norrlänningar, 6 – 22 jan

Torsten Billman, Rudolf Flink, 27 jan – 13 feb

Tor Bjurström, 23 feb – 11 mars

Värmländska konstnärer, 20 mars -10 april

Ivan Jordell, Nanna Ullman, 14 – 28 april

Fransk konst, 5 maj – 2 juni
Anordnad av Göteborgs konstmuseum. Till förmån för Frankrikes barn

Norsk konst, 7 – 25 sept
Rolf Stenersens samling

Anna-Lisa Bringfelt, Nils Bringfelt, Bo Y:son Sjöberg, 29 sept – 13 okt

De Unga, 17 okt – 3 nov

Kristian Lundstedt, Sten Teodorsson, 9 – 26 nov

Decemberutställningen, 7 – 22 december

1947

Ragnar Högman, Knut Irwe, 5 – 20 jan
Oljemålningar och pasteller

Peintres de Paris, 1 – 17 februari
André Beaudin, Francisco Borés, George Braque, Juan Gris, Eugène de Kermadec, Paul Klee, Henri Laurens, Elie Lascaux, Fernand Leger, Manolo, André Masson, Joan Miro, Pablo Picasso, Zuzanne Roger & Gaston Louis Roux. Anordnad av Svensk-Franska konstgalleriet.

Ung Norsk Konst, 22 feb – 10 mars
Arne Breidvik, Else Hagen, Alf. Gabriel Hartmann, Kåre Martinsen, Kåre Mikkelsen, Gösta Münsterhjelm, Bjarne Rise, Rolf W. Syrdahl & Alf. Jørgen Aas.

Abstrakt Dansk Konst, 16 mars – 7 april
Else Alfelt, Ejler Bille, Else Fischer-Hansen, Egill Jacobsen, Asger Jorn, Egon Mathiesen, Tage Mellerup, Richard Mortensen, Erik Ortvald, Carl-Henning Pedersen, Henry Heerup, Erik Thommesen & Svavar Gudnason.

Färg och Form, 13 april – 16 maj
Albin Amelin, Victor Axelson, Gideon Börje, Ture Dahlö, Martin Emond, Sven Erixson, Lars Florén, Hjalmar Grahn, Joh. Johansson, m.fl

God konst i hem och samlingslokal, information saknas
Vandringsutställning

J. F. Willumsen, 24 sept -12 okt

Ung Engelsk Konst, 16 okt – 2 november

Svenska Konstnärernas Förening, 7 – 23 november

Decemberutställningen, 5 – 21 december

1948

Endre Nemes, 9 jan – 1 feb

Oscar Johansson, Viktor Olsson, 6 – 22 feb

Frithiof Berglund, Carsten Hvistendahl, 27 februari – 14 mars

Thorvald Erichsen, 18 mars – 11 april
Retrospektiv anordnad av Nordiska Konstföreningen.

Ung Dansk Konst, 16 april – 2 maj
Anordnad av Riksförbundet för bildande konst.

Bror Hjort, 8 – 22 maj
Retrospektiv

Unga tecknare, 11 – 27 juni

Gävleborgsgruppen, 16 september – 3 oktober
Gösta Bohm, Hugo Borgström, Bengt Eklund, Per Englund, Erik Hedberg, C. G. Höglund, Lennart Jarstad, Åke Johansson, Pär Lindblad, Bertil Lundqvist, Fritz L. Smedberg, Fritiof Smedberg & Nils Söderberg.

Carl Palme, Tord Bæckström, 10 – 24 oktober

Dansk Konst – Bølleblomsten, Decembristerna, Kammeraterna, 5 – 21 november

Decemberutställningen, 2 – 21 december

1949

Edgar Degas, 7 – 30 jan
Anordnad av Galerie Blanche. Skulpturer och grafik av Degas samt grafik av andra franska konstnärer.

Ny Realitet, 5 – 20 feb
John I. Berg, Olle Bonnier, Randi Fisher, Olle Gill, Arne Jones, Lage Lindell, Nils Nixon, Pierre Olofsson, Karl-Axel Pehrson, Palle Pernevi, Armand Rossander, Lennart Rodhe & Uno Wallman.

Birger Ljungqvist, Alvar Lundin, 25 feb – 13 mars

Fransk Konst, 19 mars – 10 april
Braque, Picasso, Léger m.fl

Anshelm Schultzberg, 23 april – 22 maj
Minnesutställning anordnad av Konstgalleriet Samlaren, Stockholm.

Hjalmar Gabrielsons samling, 2 juni – 7 aug
Anordnad av Göteborgs konstmuseum

Joronn Sitje, 4 – 18 sept

Einar Christiansson, Einar Ekelund, Olof Leyman, 24 sept – 9 okt

Folke Andréasson, 15 – 30 okt
Minnesutställning

Svenska 1900-talsmålare, 5 – 27 nov
Ivar Andersson, O. Bergman, Evald Björnberg, H. Broström, Sigrid Hjertén, Bror Hjort, Karl Isakson, Ivan Ivarson, Roland Kempe, Inez Leander, T. Laubert, Carl Kylberg, Verner Molin, Vera Nilsson, Olle Olsson, Helmer Osslund, Inge Schiöler, Lil Silfverling, Gerd Ulfström. Anordnad av Konstgalleriet Samlaren, Stockholm.

Decemberutställningen, 7 – 22 december