Utställningar 1960-1969

1960.01.01 - 1969.12.31

1960

Unga spanska målare, 9 – 31 jan
Eduardo Alcoy, Rafael Canogar, Modesto Cuixart, Francisco Farreras, Luis Feito, José Guinovart, Cesar Marique, Alfonso Mier, Manolo Millares, Luis Munoz, Enrique Planasduré, Manuel Rivera, Gerardo Rueda, Antonio Suárez, Juan José Tharrats, Vicente Vela, Manuela viola, Fernando Zóbel

Teckningar, akvareller, 6 – 22 feb
Sammanställd av Svenska Konstnärernas Förening. Signe Barth, Louis Bastin, Arne Cassel, Håkan Engström, Ture Fabiansson, Cecilia Frisendahl-Haking, Bertil Gottsén, Reinhold Holtermann, Lennart Jönsson, Arvid Knöppel, Tom Krestesen, Georg Lagerstedt, Birger Ljungqusit, Sixten Lundbohm, Evert Lundqvist, Thage Nordholm, Olle Nyman, Sven Olof Rosén, Fritz Sjöström, Sten Teodorsson, Edvard Wallenqvist, Willie Weberg, Tore Wideryd, Gertrud Wieselgren, Margareta Örtenblad

Karl Andersson, Ansgarius Börjesson, 27 feb – 13 mars

Henri Matisse, 16 mars – 10 april
ur Theodor Ahrenbergs samling

Cliff Holden, Folke Truedsson, 14 april – 1 maj

Valands elevutställning, 4-15 maj
Målarskolan: John Ahlgren, Bertil Berg, Tore Berger, Rune Bergström, Lil Alvemo-Blom, Yvonne Blom, Ebbalisa Brange, Ulla Gabrielson, Per Fredrik Glommé, Katalin Hidas, Göte Hultqvist, Bernt Jonasson, Karin Järup, Göran Lantz, Sten Lindholm, Sture Lorentzon, Carl Johan Löfmarck, Boel Pettersson, Eskil Peterson, Yngve Steen, Gunnar Taavola, Violet Tengberg, Poul Torjusen, Alf Wik, Gunilla Wik. Skulpturskolan: Maret Ainsaar, Majken Amundsson, Edith Eriksson, Marinella Filippini, Leif Holmqvist, Ida Isaksson, Jerd mellander, Jan Steen, Willy Örskov

Modernt amerikanskt måleri, 14 juli – 7 aug
Milton Avery, Charles Burchfield, Stuart Davis, Willem De Kooning, Edwin Dickinson, Richard Diebenkorn, Arthur Dove, Arshile Gorky, Adolph Gottlieb, Morris Graves, Philip Guston, Marsden Hartley, Edward Hopper, Jacob Lawrence, Jack Levine, Loren MacIver, John Marin, Reginald Marsh, Georgia O´Keeffe, Alton Pickens, Jackson Pollock, Mark Rothko, Ben Shan, Charles Sheeler, Mark Tobey, Bradley W. Tomlin, Franklin C. Watkins, Max Weber, Andrew Wyeth.

Leif Ericson, Acke Oldenburg, 3 – 18 sept

Med Dannebrogen i topp, 24 sept – okt
I sammarbete med Konstfrämjandet. Måleri, skulptur och grafik av 66 danska konstnärer med bland andra Asger Jorn, Karl Larsen, Palle Nielsen, Christine och Lars Swane, Edvard Weie och J. F. Willumsen

Grafiska sällskapet, 15 – 30 okt
Jubileumsutställning 1910-60. Kerstin Abram-Nilsson, Arthur Enok Andersson, Hjalmar Asp, Annie Bergman, Sigge Bergström, Waldemar Bernhard, Torsten Billman, Nils Björklund, Stig Borglind, Erland Brand, Göran Brunius, Bertil Bull-Hedlund, Gabriel Burmeister, Curt Burström, Rune Claesson, Gustav Croner, Janne Dahl, Christian Due, Gerry Echardt, Svenolof Ehrén, Gösta Ehrenberg, Ossian Elgström, Albert Engström, Edith Fischerström, Birger Forsberg, Jan Forsberg, Lennart Forsberg, Axel Fridell, Lennart Frisk, Gösta Gierow, Lennart Gram, Knut Grane, Niklas Göran, Arne Hallén, Olle Hanspers, Harry Harryan, Felix Hats, Gerhard Henning, Otto Holmström, Axel Herman Hägg, Jakob Hägg, Karl-Erik Häggblad, Gustaf Isander, Lennart Ivérus, Ulf Johansson, Emil Johanson-Thor, Björn Johnson, Ture Jörgensen, Holger Karlson, Igge Karlsson, Jurgen Konow, Ernst Küsel, Olle Larsson, Inez Leander, Lars Lindeberg, Per lindekrantz, Bengt Lissegårdh, Sven Ljungberg, Bertil Lundberg, Birger Lundquist, Emma Löwstädt-Chadwick, Eva Löwstädt-Åström, Siri, Magnus-Lagercrantz, Gustaf Magnusson, Nils Möller, Endre Nemes, Petter Nettestad, Göran Nilsson, Georg Nilsson, Ragnhild Nordensten, Eric Nordlöw, Gerhard Nordström, Einar Norelius, Gunnar Norrman, Hans Norsbo, Acke Oldenburg, Pierre Olofsson, Alf Olsson, Karin Persson, Karl Axel Pehrson, Carl Olof Petersén, Torsten Renqvist, Lennart Rodhe, Björn Rosen, Sven Olof Rosén, Madelaine Rydberg, Arthur Sahlén, Anna Sahlström, Harald Sallberg, Börje Sandelin, Philip Schantz, Birgit Skiöld, Louis Sparre, Denis AStéen, Nils G Stenqvist, Hardy Strid, Hjalmar Strååt, Rune Ström, Harriet Sundström, Yngve Svedlund, Roland Svensson, Gösta Törenqvist, Tage Törning, Börje Velsen, John Wipp, Filip Weiner, Erik Wessel-Fougstedt, Torbjörn Zetterholm, Helge Zandén, Anders Zorn, Stig Åsberg, Acke Åslund, Olle Ängkvist, Karl Örbo.

Anna Casparsson, 19 nov – 4 dec

1961

Waldemar Sjölander, uppgift saknas

Sigfrid Ullman, 11 – 26 feb
Minnesutställning

Kenneth Armitage, Lynn Chadwick, uppgift saknas

Carl-Erik Hammarén, Palle Pernevi, 8 – 23 april

Valands elevutställning, 29 apr -8 maj
Målarskolan: Arne Andersson, Boel Andersson, Lil Alvemo-Blom, Bertil Berg, Tore Berger, Rune Bergström, Yvonne Blom, Otto Eriksson, Roj Friberg, Ulla Gabrielson, Per Glommé, Katalina Hidas, Elvy Häggström, Bengt Jonasson, Karin, Järup-Hartvig, Berit Lange, Göran Lantz, Sten Lindholm, Lennart Lindholm, Åke Rudolf Nilsson, Eskil Petersson, Ingemar Pettersson, Annbritt Ryde, Knus Stampe, Yngve Steen, Gunnar Taavola, Violet Tengberg, Alf Wik, Gunilla Wik Skulpturskolan: Maret Ainsaar, Majken Ammundsson, Ingemar Andersson, Marinella Filippini, Ida Isakson, Jerd Mellander.

Robert Jacobsen, maj

Italiensk kultur idag, 21 juni – 23 juli
Tvådelad utställning där andra delen visades på Göteborgs konstmuseum

2 generationer utställer fotografier i Göteborgs konsthall, 29 juli – 17 aug
Rolf Winquist, Hans Arvidsson, Karl-Gunnar Bratt, Björn G. Breitholtz, Bengt Ericksson, Carl-Johan Fogelberg, Jacob Mannheimer, Ulf Sjöstedt.

8 emaljmålare, uppgift saknas
Sven Erixson, C.O. Hultén, Stig Lindberg, Endre Nemes, Acke Oldenburg, Eje Öberg, Lage Lindell, Egon Möller-Nielsen

Tor Bjurström, 23 sept – 8 okt

Färg och Form-Gruppen, 14 – 30 okt
Albin Amelin, Gideon Börje, Ture Dahlö, Marton Emond, Sven Erixson, Lars Florén, Helge Franzén, Knut Hanqvist, Bror Hjort, Hilding Linqvist, Axel Nilsson, Patrik Reuterswärd, Gunnar Svenson, Frans Timén, Hugo Zuhr.

Staffan Hallström, 4 – 19 nov

Decemberutställningen, 2 – 19 dec

1962

Elis Eriksson & PO Ultvedt, 13 – 29 jan

Ung Göteborgs konst, 3 – 18 feb
Bertil Almlöf, Knut Yngve Dahlbäck, Bernt Jonasson, Fred Leyman, Jerd Mellander, Åke Nilsson, Torsten Norman, Lennart Sundqvist, Paul Torjusen

Karl Isaksson, 21 feb – mars
Minnesutställning

Hannah Ryggen, 17 mars – 1 april
28 bildvävar från åren 1933-1961. Arrangerad av Moderna museet, Stockholm i samarbete med Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.

Nutida konst från Argentina, 7 april – ?
Ricardo Carpani, Mario Mollari, Noemi Gerstein, Gyula Kosice, Miguel Ocampo, Romulo Maccio, Miguel Angel Vidal, Eduardo Mac Entyre, Clorindo Testa, Alberto Greco, Luis Noe, Kenneth Kemble, Leopold Presa, Luis Seoane, Raul russo, Liberto Badii m. fl.

Nordisk Konst 1962, 7 juni – 26 aug

Anna & Kresten Krestensens samling, 31 aug – 16 sep
Appel, Corneille, Léger, Max Ernst, Kandinsky, Poliakoff, Vasarely m.fl. Samutställning med Göteborgs konstmuseum

Konst från Paris, 12 – 28 okt
I sammarbete med Svensk-Franska Konstgalleriet. J.Dubuffet, L.Fontana, F. Leger, M. Chagall, P.Picasso m.fl Läs mer om denna utställning i vår historik

Poul Ekelund, Åke Jönsson, 2 – 18 nov

Decemberutställning, 1 – 19 dec

1963

Spiralen, 12 – 25 jan
Bror Ingemar Fröberg, Karl Granquist, Staffan Nihlén, Arne Nilsson, Laris Strunke, Arne Tengblad, Gösta Wallmark

Poetisk Abstraktion, 2 – 17 feb
Leif Knudsen, Jan Stenvinkel, Lars-Erik Ström

Svend Wiig Hansen, 23 feb – 10 mars

Endre Nemes, 16 mars – 7 april
Retrospektiv 1927 – 63

Jackson Pollock, april – maj

Valands elevutställning, 3 maj – 12 maj
Målarskolan: Arne Andersson, Boel Andersson, Leif Andis, Bertil Berg, karl-Gunnar Bratt, Ing-Mari Conradson, hasse Ekdahl, Otto Eriksson, Roj Friberg, Agneta Goës, Sonja hagren, Sven O. Hamlet, Elvy Häggström, Berit Lange, Göran Lantz, Lennart Lindholm, Svenrobert Lundqvist, Åke R. Nilsson, bengt Nordenborg, Sven Nyström, Raili Oksanen, Eskil Peterson, Ingemar Pettersson, mats Risberg, Annbritt Ryde, Annika Skott, Knud Stampe, Bror Stawe, Yngve Steen, Bert Ställvik, Violet Tengberg, kal Wennberg, Alf Wik, Gunilla Wik. Skulpturskolan: Maret Ainsaar, Ingemar Andersson, Otto Eriksson, Leif Hellqvist, Lennart Lindholm, Bertil lundgren, Margareta Ryndel, Per Skogsberg, Thord Tamming.

Tecknare, 11 – 26 april
14 Göteborgskonstnärer: Torsten Billman, Erland Brand, Leif Ericson, Rudolf Flink, Roj Friberg, Maja Johansson, Sven-Erik Johansson, Bengt Kristenson, Folke Lind, Alf Lindberg, Olle Skagerfors, Lars Erik Ström, Gunnar Thorén, Jörgen Zetterqvist

Konst efter 1945, 10 juni – 1 sept
Ur Konstmuseets samlingar

Tage Törning & Ulf Trotzig, 28 sept – 13 okt

6 Italienare, 19 okt – 3 nov
Afro Basaldella, Alberto Burri, Giuseppe Capogrossi, Piero Durazio, Luico Fontana, GiulioTurcato

Sven Erixon, 9 – 24 nov
Retrospektiv

Jean Fautrier, 30 nov – dec
Målningar 1921 – 1963

1964

Vintersalong, 18 jan – 2 feb

Carl-Henning Pedersen, 9 -23 feb
Retrospektiv

Ghermandi, Tajiri, Haugen, Sørensen, Örskov, 29 feb – 15 mars
Quinto Ghermandi, Shinkichi Tajiri, Jörgen Haugen-Sørensen, Willy Örskov

Johny Colebring, Willard Lindh, 21 mars – 5 april

Ung Göteborgskonst, 11 – 26 april
Solveig Svennegren, Gunnar Thorén, Alf & Gunilla Wik, Bertil Berg,Rune Bergström, Sten Lindholm

Valands elevutställning, 2 – 10 maj
Målarskolan: Arne Andersson, Boel Andersson, Leif Andis, Karl-Gunnar Bratt, Ing-Mari Conradson, hans Ekdahl, Otto Eriksson, Roj Friberg, agneta Goës, Eva grahn, Sonja Hagren, Claes Hake, Sven O. Hamlet, Bengt Hinnersson, Elvy Häggström, Berit Lange, Lennart Lindholm, Svenrobert Lundquist, Olof Nilsson, Åke R. Nilsson, Bengt Nordenborg, sven Nyström, Raili Oksanen, Ingemar Pettersson, Annbritt Ryde, Knud Stampe, Yngve steen, Bror Stawe, Bert Tällvik, Angela Utbult, Gunilla Wik. Skulpturskolan: Ingemar Andersson, Christer Bothén, Leif hellqvist, Bertil Lundgren, Rune Malmström, Margareta Ryndel, Karl-Ivan Styffe, Thord Tamming

Konst efter 1945, maj – 31 aug
Ur Konstmuseets samlingar

Stockholm, 12 – 27 sept
Björn Eneroth, Robert Larsson, Sivert Lindblom, Ulrik Samuelson

Antonio Saura, 3 – 25 okt

Alice och Nils Wedel, 30 okt – 15 nov

Decemberutställningen, 28 nov – 16 dec
John Ahlgren, Sune Alehammar, Carl-Erik Alholt, Charles A. Andersson, Georg Andersson, Rolf André, Robert Georg Becker, Bertil Berg, Lena Berger, Anne Marie Björnberg, Kjell R. E. Brodin, Rolf Börjesson, Ing-Mari Conradson, Gunnar Dahlstrand, Kerstin Dahlstrand, Bengt Delefors, Ingvar Engdahl, Sture Estving, Lars Feuk, Birgitta Flink, Gunnel Forsell, Lillemor Hansson, Gunnar Hellman, Katalin Hidas, Lars Hillersberg, Bengt Hinnerson, Grethe Hultgren, Rolf Iggmo, Gunnar S. Johanson, Yngve Johansson, Solwei Jonaszon, Tage Jonsson, Robert Jonsvik, Inger Kihlman, Stig Kilestam, Stig Kullberg, Stig Kärrstrand, Aina Lindh, Per Lindh, John G. Lundberg, Johan Löfmarck, Barbro Mentzer, Henning Nord, Maja Norrgren, John Olsson, Erik Persson, Maria Sjörtrand-Pettersson, Magda Ringius, Hans-Lennart Rube, Gösta Sillén, Knud Stampe, Bert Ställvik, Manfred Sveden, Sven Bertil Thorell, Poul Torjusen, Bengt Ulriksson, Angela Utbult, Börje Wahlström, Alf Wik, Gunilla Wik, Ebbe Öster. Jury: C.O. Hultén & John Wipp.

1965

Nutida polsk grafik, 16 – 31 jan

Karel Appel, Wessel Couzijn, 6 – 21 feb
Måleri och skulptur

Sju unga från Norge, 27 feb – 14 mars
Arnold Haukeland, Irma Salo Jaeger, Morten Krohg, John Anton Risan, Inger Sitter, Willibald Christophstorn, Frantz Widerberg

Torsten Bergmark, K.G. Bejemark, 20 mars – 4 april
Måleri och skulptur

En tidnings ansikte, 11 – 25 april
Dagens Nyheters 100-årsjubileum. Ett rörligt collage med material ur tidningens värld av P-O Ultvedt och Ulf Linde.

Valands elevutställning, 30 april – 9 maj
Målarskolan: Arne Andersson, Leif Andis, Karl Gunnar Bratt, Ing-Mari Conradson, Hans Ekdahl, Otto Eriksson, Eva Grahn, Sonja Hagren, Claes Hake, Göran Hellberg, Bengt Hinnerson, Einar Hakonarson, Elvy Häggström, Solwi, Jonaszon-Stampe, Lennart Lindholm, Svenrobert Lundquist, Olof Nilsson, Åke Nilsson, Bengt Nordenborg, Sven Nyström, Raili Oksanen, Vladimir Peterson, Hans Lennart Rube, Michaela Schmidt, Reine Sjögren, Bror Stawe, Ulla Svensson, Angela Utbult, Karl Wennberg, Monika Vilson, Lennart Öhrström. Skulpturskolan: Roland Andersson, Ingemar Andersson, Christer Bothén, Bertil Lundgren, Rune Malmström, Margareta Ryndel, Karl-Ivan Styffe, Thord Tamming.

Nutidsmåleri från Australien, juni – 25 juli

Karl Olov Björk, Thea Ekström, Lars Hillersberg, Ulf Rahmberg, Christer von Rosen, 4 – 19 sept
Måleri och skulptur. Under utställningen visades vid två tillfällen också Ture Sjölanders båda filmer “Till herr Erlander och magnecyl” och “Du också”.

Folke Persson, 25 sept – 10 okt
Minnesutställning

Sugaï, 6 – 21 nov

Decemberutställningen, 4 – 19 dec
S. Anders Bergh, Bertil berg, rune Bergström, Anne marie Björnberg, Nils Bringfelt, J. Colebring, Gudrun Eduards, Brita Ek, Sven Engblom, Sture Estving, Asta Fagerlund, Anna Brita Fernell, Kjellåke Gerinder, Claes Hake, Sven O. Hamlet, Lars Hansson, Anders Hedvall, Stanley Helin, Göran Hellberg, Sten Henrikson, Bengt Hinnerson, Gunnar Holm, Grethe Hultgren, einar Håkonarson, Rolf Iggmo, Ingela Johansson, Ruth Johansson, Robert jonsvik, Inger Kihlman, Elisabeth Kilenstam, Kurt kinde, Anders Kronberg, Stig Kärrstrand, Kerstin Lange, Göran Lantz, Folke Lind, Sven-Åke Lindengren, Sten Lindholm, Lars E. löfstedt, Barbro Mentzer, Einar Nilsson, Dag E. Nyberg, Jan Olovson, Erik Person, Vladimir Peterson, Alf Rendéus, Magda Ringius, Martti Kalevi-Rylander, Ferdinand Sahlquist, Knud Stampe, Solveig Svennegren, Wilgot Svensson, Bo Söderström, Eva Teorell, Poul Torjusen, Irène Kson Ullberg, Bengt Ulrikson, Börje Wahlström, Alf Wik, Lennart Öhrström. Jury: C. O. Hultén & John Wipp.

1966

Naiver, 15 jan – 6 feb
Bengt O. Abrahamson, Bo Alström, Mårten Andersson, Anna Berg, Henrika Bredenberg, Maj Bring, Carl Johan Carlsson, Anna Casparsson, Kerstin Dahlstrand, C. J, Djurfeldt, Carl David Drakenmark, Elsa Ericson, Ingrid Eriksson, Bo Hjalmar Fagerström, Kristina Forstén, Uno Fryk, Johan Gerdin, Gösta Gustavsson, Johan A. W. Hamilton, Hildur Hedberg-Johansson, Lars Huck Hultgren, Nils Gunnar Johansson, Linnéa Jonsson, Lala Juréen, Karl August Karlsson, Edvin Kindgren, Elfi Levy, Karin Lind, Ragnar Lindén, Gunnar Lundström. Ivar Magnusson, Hans Munch-Nisted, Sture Nilsson, Gustav Henning Nord, Anica Nyman, Johan Erik Olsson (Lim-Johan), Karin Olsson, Erik Persson, Hugo A. Petersson, Ingrid Pettersson, Primus Mortimer Pettersson, Olga Ringqvist, Carin Schüssler, Josabeth Sjöberg, Kurt Sundberg, Elis Säfbom, Johannes Söderman, Ingemar Tingström, Else Wawrsyn, Arvid Wideberg, Alma Öhrström

Asger Jorn, 12 feb – mars

Sex separata, 5 – 20 mars
Gösta Gierow, K.E. Häggblad, Sigvard Olsson, Philip von Schantz, Nils G. Stenqvist, Bo Swensson,

Bengt Lindström, 26 mars – april

Valands elevutställning, 29 april – 8 maj
Målarskolan: Leif Andis, Wivi Bark, Felix Boicel, Karl Gunnar Bratt, Anita Brynolf, Anders Carlsson, Ing-Mari Conradson, Hans Ekdahl, Agneta Goes, Eva Grahn, Sonja Hagren, Claes Hake, Göran Hellberg, Bengt Hinnerson, Einar Hakonarson, Solwei Jonaszon-Stampe, Svenrobert Lindquist, Barbro Mentzer, Yoshio Nakajima, Olof Nilsson, Bengt Nordenborg, Sven Nyström, Raili Oksanen, Vladimir Peterson, Michaela Peterson, Lennart Rube, Annbritt Ryde, Reine Sjögren, Bror Stawe, Bo Söderström, Eva Teorell, Angela Utbult, Karl Wennberg, Ulla-Gun Wiberg. Lennart Öhrström. Skulpturskolan: Roland Andersson, Christer Bothén, Lars Hansson, Bertil Lundgren, Gun Pettersson, Margaretha Ryndel, Graham Stacy, Karl-Ivan Styffe, Thord Tamming.

Konst efter 1945, 4 juni – 25 aug
Ur Konstmuseets samlingar

Svensk Grafisk Triennal, aug – sep
Vandringsutställning

Egyptiska ungdomar väver, sep – okt
Från Rameses Wissa Wassefs vävstuga i Harrania

Nio Göteborgsmålare, 15 – 30 okt
Torsten Billman, Rudolf Flink, Olof Leyman, Wilgot Olsson, Alf Lindberg, Per Lindekrantz, Hugo Simson, Olle Skagefors, Åke Winnberg

Nutidskonst från Finland, 4 nov – 20 nov
Sammanställd av Göran Schildt. Mauno Hartman, Eino Ahonen, Pentti Kaskipuro, Kain Tapper, Juhani Linnovaara, Sam Vanni, Harry Kivijärvi, Eila Hiltunen, Heikki Häiväoja, Laila Pullinen, Lars-Gunnar Nordström, Jaakko Sievänen, Kauko Lehtinen, Ahti Lavonen, Alpo Jaakola, Sven-Olof Westerlund, Pentti Lumikangas, Antti Nieminen, Simo Hannula m.fl

Decemberutställningen, 3 dec – 18 dec
Kenneth Abrahamsson, Asta Andersson, Edith Andersson, Stig E. M. Andersson, Nea Andréhn, S. Anders Bergh, Ulla Berglund, Hans Bergqvist, K. E. Berme, Felix Boicel, Nils Olof Tommas Bonnier, Bruno, Ruth Carlsson, Charles Brånå, Ing-Mari Conradson, Birgit Dahlgren, Gunnar Dahlstrand, Martha Dominius, Kjell Edengren, Gerd Ekdahl, Marianne Erlandsson, J. G. Feuk, Kjell-Åke Gerinder, Claes A. r. Hake, Göran Hllberg, Mikko Helles, Arne Hisfelt, David Höfvner, Erik Jansson, Norma Jansson, Ulla Jirvén, Bo Ingemar Johansson, Ingela Johansson, Lars Johansson, Olof Johansson, Yngve Johansson, Åke Johansson, Tord Jansson, Robert Jonsvik, Solvei jonazon, Inger Kihlman, kurt kinde, Olof Kinnmark, Raoul Staffan Larsson, Elfi Levy, Eivor Lindberg, Ivar Linderkrantz, Lars-Erik Ling, Gunnar Liven, Throstur Magnusson, Runa malmer, Bo Molander, Einar Nilsson, Bo Molander, Leif Nilsson, Sven Erik nilsson, Henning Nord, Dag E. Nyberg, Lars Olefeldt, Jan Olovson, John Olsson, H. W. theoder Paukstadt, Jaak Poom, Sven Robert, Gunnar romdahl, Douglas Rudberg, Ferdinand Sahlqvist, Alva Leander-Santesson, maria Sjöstrand-Pettersson, knud Stampe, Bert Ställvik, Solveig Svennegren, Bo Söderström, Gunnar Taavola, Kristian Tallvik, Örjan Tange, Calevi Tenhovaara, Eva Teorell, Poul Torjusen, Bengt Ulriksson, Börje Emil Wahlström, Maria Wallerius, Stellan wiberg, Arne Villmyr, Monica Willner, Bo Åhman, Christian Aarsrud, Lennart Öhrström. Jury: Sune Fogde & Enno Hallek.

1967

9 unga danskar, 28 jan – 19 feb
Peter Bonnén, Egon Fischer, Paul Gernes, Kasper Heiberg, Hein Gernes, Per Kirkeby, Peter Louis-Jensen, Mogens Möller, Jens-Fleming Sörensen

Ur sigrid och Folke Isacssons samling, 25 feb – 27 mars

Wilhelm Freddie, 1 april – 23 april

Valands elevutställning, 25 april – 7 maj
Målarskolan: Barbro Andrén, Wivi Bark, Nils-Olof Bonnier, Anders Carlsson, Ing-Mari Conradson, Agneta Goes, Sonja Hagren, Claes Hake, Einar Hákonarsson, Göran Hellberg, Bengt Hinnerson, Lars Johansson, Solwei Jonazson-Stampe, Claes Jurander, Tord Lager, Svenrobert Lundquist, Gunilla Malteson, Barbro Mentzer, Yoshio Nakajima, Olof Nilsson, Bengt Nordenborg, Dag Nyberg, Sven Nyström, Michaela Petersen, Hans Rube, Eva Skogar, Bo Söderström,Eva Teorell, Ulla-Gun Wiberg, Per-Erik Wiklund, Angela Utbult-van der Zee, Lennart Öhrnström. Skulpturskolan: Roland Andersson, Anders Bergh, Christer Bothén, Rino Bozajic, Ingela Johansson, Rune Malmström, Graham Stacy, Karl-Ivan Styffe, Thord Tamming, Lars Hansson, Rune Malmström, Tord Tamming, Bo Söderström, Dag Nyberg, Svenrobert Lundquist, Lennart Öhström, Solwei Jonasson-Stampe, Barbro Menzer, Per-Erik Wiklund, Bengt Nordenborg, Anders Carlsson, Clas Hake, Lars Hansson Karl-Ivan Styffe Christer Bothén, Roland Andersson, Rino Bozajic Angela Utbult van der Zee, Agneta Goes, Einar Hakonorson, Nils-Olof Bonnier m. fl

6 svenska målare, 18 maj – 11 juni
Olle Ängkvist, Lars Englund, Lage Lindell, Jan Mankar, Sigvard Olsson, Pär Gunnar Thelander

Konst efter 1945, 16 juni – 27 aug
Ur Konstmuseets samlingar

Bram Bogart, Wiking Svensson, 2 – 24 sept

Tor Bjurström, 30 sept – 22 okt
Minnesutställning

Max Walter Svanberg, 28 okt -19 nov

Sosaku hanga, 25 nov – 17 dec
Det moderna japanska träsnittet. Kunihiro Amano, Umetaro Azechi, Fumaiaki Fukita, Okiie Hashimoto, Mika Katayama, Tomio Kinoshito, Haku Maki, Yoshitoshi Mori, Tadashi Nakayama, Kichiemon Okamura, Kihei Sasajima, Hiroyuki Tajima, Junko Tochigi, Sadao Watanabe, Masaji Yoshida, Hodaka Yoshida, Rei Yuki

1968

8 st, 13 jan – 4 feb
Anders Bergh, Lars Hansson, Bengt Hinnerson, Lars E. Johansson, Dag E. Nyberg, Graham Stacy, Ivan Stüffe & Bo Söderström.

Endre Nemes, 10 feb – 3 mars
Målningar och collages 1964-1968

Folk, fän, fordon, 9 – 31 mars
Samlingsutställning med Gert Aspelin, Ola Billgren, Hans Hamngren, Bo Hultén, Sonja Petterson, Anna Sjödahl & Ulf Wahlberg.

Från England, 6 – 28 april
Skulptur och teckningar av Roland Piché, måleri och teckningar av Jack Smith och grafik av Harald Cohen, Gordon House, R. B. Kitaj, Colin Lanceley, Richard Lin, Victor Pasmore, Joe Tilson och Brett Whiteley.

Valands elevutställning, 3 – 12 maj
Göran Alexandersson, Roland Andersson, Barbro Andrén, Wivi Bark, Anders Bergh, Nils-Olof Bonnier, Rino Bozajic, Bengt-Göran Broström, Anders Carlsson, Gerd Ekdahl, Agneta Goes, Staffan Gylling, Claes Hake, Lars Hansson, Göran Hellberg, Bengt Hinnerson, Erik Holgersson, Margaretha Hurdén, Siv Jansson, Ulla Jirvén, Ingela Johansson, Lars Johansson, Robert Jonsvik, Peder Josefsson, Claes Jurander, Stig Kärrstrand, Tord Lager, Kerstin Lange, Rune Malmström, Gunilla Malteson, Barbro Mentzer, Yoshio Nakajima, Olle Nilsson, Dag Nyberg, Arthur Olafsson, Michaela Peterson, Vladimir Peterson, Armann Sigurjonsson, Eva Skogar, Barbara Smith, Graham Stacy, Bo G-son Söderström, Eva Teorell, Börje Wahlström, Ulla-Gun Wiberg, Agnela Utbult- van der Zee & Lennart Öhrström.

Västsvenskt 68, 7 juni – 25 aug
Walter Bengtsson, Rune Bergström, Erland Brand, Roj Friberg, Joe Hedlund, Sven-Erik Johansson, Bernt Jonasson, Folke Lind, Ivar Lindekrantz, Bertil Malmstedt, Gösta Sillén, Bror Stawe, Lars-Erik Ström, Bo Sällström & Gunnar Thorén.

Börge Hovedskou, 7 – 29 sept
Minnesutställning med ett 70-tal verk.

Joan Miró, 5 – 27 okt

C.O. Hultén, 2 – 24 nov
Arbeten 1938-1968

Decemberutställningen, 30 nov – 15 dec
Jurybedömd samlingsutställning med ett 50-tal konstnärer.

Lillhagenutställning, 26 – 31 dec

1969

Fantastisk figuration, 11 jan – 2 feb
I sammarbete med Galleri Passpartout, Köpenhamn. Hans Bellmer, Jørgen Boberg, Zoltan von Boer, Anne Marie Brauge, Ernst Fuchs, Arne Haugen Sørensen, Hundertwasser, Horst Janssen, Leif Jaspersen, Frithioff Johansen, K. Bkørn-K, Leif Madsen, Ole Madsen, Franco Mulas, Peter Nagel, Gunnar Saietz, Peter Severin, Schröder Sonnenstern, Gerlad Steffe, Carsten Svennson, Stefan Sølberg, Jens-Flemming Sørensen, Paul Wunderlich

Ett bygge och Grafik idag, 15 feb -9 mars
Dubbelutställning. Ett bygge av Gösta Sillén. Grafik idag var en samlingsutställning med Jan Forsberg, Felix Hatz, Bengt Landin, Brita Molin, Rune Pettersson, Robert Savoie, Gösta Werner, Nalle Werner

Julio Le Parc, 15 mars -20 apr
Experimentplats för upplevelse av ögats. kroppens och tingens rörelser

Valands elevutställning, 26 apr – 4 maj
Göran Alexandersson, Barbro Andrén, Wivi Bark, Anders Bergh, Nils Olof Bonnier, Christer Bothén, Rino Bozajic, Bengt Göran Broström, Anders Carlsson, Göran Gisselgård, Staffan Gylling, Lars Hansson, Göran Hellberg, Erik Holgersson, Margaretha Hurdén, Ewa Isacsson, Sandra Ikse, Siv Jansson, Ulla Jirvén, Ingela Johansson, Lars Johansson, Robert Jonsvik, Peder Josefsson, Claes Jurander, Stig Kärrstrand, Tord Lager, Kerstin Lange, Reinhold Lindberg, Marita Macke, Ragnar Magnergård, Gunilla Maltesson, Barbro Mentzer, Yoshio Nakajima, Dag Nyberg, Arthur Olafsson, Michaela Peterson, Bengt-Arne Röine, Armann Sigurjonsson, Eva Skogar, Barbara Smith, Jan-Erik Svensson, Bo G-son Söderström, Eva Teorell, Börje Wahlström, Lisette Wahlström, Ulla-Gun Wiberg, Monica Willner, Peter Zennström, Lennart Öhrström.

Fyra skulptörer, 10 maj – 1 juni
Ingemar Andersson, Claes Hake, Leif Hellqvist, Thord Tamming

Nordiska kritikers val, 13 juni – 2 sept
I sammarbete med Sundsvalls Museum. Sammanställd av kritikerna Karin Algrim, Hans-Jakob Brun, Staffan Cullberg, Bo Lindberg och Leif Nylén, efter idé av Folke Edwards. Medverkande konstnärer: Lenke Rothman, Karl-Olov Björk, Elis Eriksson, Åke Lagerborg, Christer von Rosen, Knut Jørgensen, Per Kleiva, Arne Sørensen, Rysard Warsinski, Lars Kleen, Dick Bengtsson, Mauno Hartman, Harro Koskinen, Carl-Gustaf Lilius, Juhani Linnovaara, Anti Louhisto & Björnligan; Anders Bergh, Nils Olof Bonnier, Lars Hansson & Bo Söderström

Tal i sak, 6 – 28 sept
Peter Dahl, Åke Nilsson, Gerhard Nordström, Jacques Zadig, Ulla Zimmerman

Vardagstrafik För vem?, 4 – 26 okt
I sammarbete med Göteborgs Industrimuseum. Samlingsutställning med Anders Carlsson, Jonas Göransson, Arthur Olafsson, Jan Rosvall, Guðmundur Ármann Sigurjónsson, Graham Stacy, Lena Tegnér, Åke Åberg.

Reflexer, 8 – 30 nov
Jurybedömd salong.

Sköönt, 6 dec – 4 jan
Samlingsutställning sammanställd av Peter Drougge med konstnärerna Per Arnoldi, Lennart Aschenbrenner, Bertil Berntsson, Svea Bjurling, Barbro Bäckström, Torsten Esbjörnsson, Bo Hultén, Bruno Knutman, Carl Magnus, Mariana Manner, Stig Morin, Staffan Nihlén, Anita Nilsson-Billgren, Roland K. Nilsson, Christina Ringsberg, Per Svensson och Rune Säll.